Stanovy strany
Základní ustanovení
- Politická strana nese název “Voluntia, protože dobrovolnost je základním kamenem svobodné, respektující a produktivní společnosti”, zkratka je “Voluntia”, (dále i jen „strana“).
- Strana působí na území České republiky
- Sídlem strany je Praha.
- Veškeré pozice uvedené ve stanovách strany jsou psány v generickém maskulinu a mohou být zastávány jakoukoli osobou bez ohledu na pohlaví.
Programové zásady a cíle
- Strana bude vždy a za všech okolností prosazovat základní principy demokratického právního státu a zejména pak důslednou ochranu základních práv a svobod každého občana České republiky.
- Strana vnímá člověka jako nositele výhradního vlastnického práva svého těla. Plody práce člověka podléhají stejným vlastnickým právům téhož člověka. Vlastnická práva člověka jsou nezpochybnitelná a nezcizitelná bez jeho svolení. Vyvlastnění je nepřípustné.
- Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv bez ohledu na věk, pohlaví, národnost, vyznání, výšku, barvu kůže, vlasů, očí či čehokoli jiného. Strana tedy odmítá diskriminaci včetně diskriminace pozitivní.
- Strana vnímá člověka obdařeného rozumem a svobodnou vůlí, která nemůže být zpochybněna, jelikož každý člověk má právo hledat vlastní cestu ke štěstí.
- Cenzura je nepřípustná a svobodný projev bude strana důsledně hájit. Vyjádření vlastního názoru nesmí být předmětem perzekuce, diskriminace či dehonestace ze strany veřejné moci či ostatních osob.
- Strana chce prosadit lidové veto, kterým občané mohou odmítnout právní normu či rozhodnutí, jež schválí orgán veřejné moci.
- Strana vnímá ekonomicky veřejný sektor jako špatného hospodáře a prosazuje co nejširší privatizaci veřejného majetku a zmenšování počtu zaměstnanců veřejného sektoru.
Členství
- Členem strany může být státní občan starší 18 let, který není členem jiné politické strany nebo hnutí, je plně svéprávný a souhlasí s programovými zásadami a cíli, a byl minimálně po dobu jednoho roku příznivcem strany. Tuto lhůtu může Kulatý stůl (dále jen “KS”) ve zcela výjimečných případech prominout.
...
Volby
- Volby se konají elektronicky s dobou hlasování tak, aby bylo umožněno hlasování všem členům, kdo mají právo hlasovat.
- Právo hlasovat mají v rámci místní organizace (MO) pouze členové MO.
- Do celostranických orgánů mají právo hlasovat všichni členové strany.
- Kandidovat ve volbě může jeden i více kandidátů.
- Členové s právem hlasovat mají tolik hlasů, kolik je kandidátů.
- Členové s právem hlasovat hlasují možnostmi návrhu
- velmi pro
- pro
- nehlasuji / zdržuji se
- proti
- velmi proti
- Elektronický systém sečte hlasy, s tím, že hlasy “velmi pro” a “pro” sečte a pokud je tento počet vyšší než součet “proti”, kandidát je zvolen/návrh je přijat, za předpokladu, že žádný člen nehlasoval “velmi proti”. Hlas “velmi proti” znamená uplatnění práva veta a v takovém případě nastupuje diskuse a hledání konsensu, aby nebylo uplatněno žádné právo veta, jinak nemůže být kandidát zvolen/návrh přijat.
- Kandiduje-li člen ve volbách, nemá hlasovací právo.
- Po celou dobu voleb je pro všechny kandidáty i členy s právem hlasovat viditelné kdo a jak hlasoval.
- Volební období všech volených funkcí je dvouleté. Volební období začíná dnem, kdy se mandát uvolní, nebo vyhlášením výsledků volby. Volby se vyhlašují tak, aby se konaly v průběhu posledních dvou měsíců trvání mandátu nebo bezodkladně po uvolnění mandátu.
- Není-li zvolen nástupce volené funkce, prodlužuje se současný mandát až do úspěšných voleb nového nástupce.
- Každý člen může zastávat i několik volených funkcí.
- Každý zvolený zástupce může být odvolán na návrh jakéhokoli člena s právem volby skrze Rozhodčí komisi, jež bezodkladně vyvolá volby v hlasování o odvolání, odvolávaný nemá hlasovací právo.
... více již brzy ...
Chcete přiložit ruku k dílu?
Není vám lhostejné, kam politická reprezentace vede naši krásnou zemi?
Pojďte nám pomoci otočit směřování České republiky ke svobodě